Випуск від 12 травня 2018 р.

Темы:
  • До Дня пам’яті та примирення: покладання квітів
  • Брак кваліфікованих водіїв-міжнародників
Текстова версія:

До Дня памяті та примирення: покладання квітів

 

Автор: Ярослав ГАЛАТА

Оператор: Євген ЦИПЛЬОНКОВ

 

Доброго ранку, панове! З вами, як завжди о цій порі, наш «УкрАвтоКонтинент» – програма, яку ми створюємо для вас за підтримки Асоціації міжнародних автоперевізників України.

Восьмого травня, на День памяті та примирення до цього памятника зібралися автомобілісти з багатьох куточків нашої держави. Аби згадати подвиг ветеранів Другої світової війни.

Понад тридцять років один із символів Другої світової – вантажівка ЗіС-5 – височить на одній зі столичних вулиць. Її історія унікальна, адже з конвеєра заводу вона зійшла на початку 40-х років минулого століття.

І всі ці роки у переддень Дня Перемоги до автівки йдуть і йдуть люди, котрі своє життя нерозривно пов’язали з автомобільною галуззю. Раніше тут масово були присутні безпосередні свідки буремних подій – ветерани. Вони згадували й поминали своїх бойових побратимів, розповідали історії зі свого минулого молодшим... Нині таких людей практично не залишилося.

Однак, і сьогодні, через 73 роки після закінчення війни, біля столичної «полуторки» людно. Подвиг автомобілістів та дорожників завжди пам’ятатимуть їхні нащадки. Котрі щиро бажають справжнього примирення на рідній землі. І дорослі, й діти водночас сповнені і скорботи, й гордості. Упродовж останніх чотирьох років, відколи на нашу землю знову зазіхнув ворог, значення цього свята сприймається якось особливо...

Світла вам пам'ять, дорогі визволителі.

 

Брак кваліфікованих водіїв-міжнародників

 

Автор: Ярослав ГАЛАТА

Оператор: Євген ЦИПЛЬОНКОВ

 

А тепер – до справи. Сьогодні ми знову змушені повернутися до дуже болючої для перевізників теми – браку кваліфікованих водіїв-міжнародників.

На превеликий жаль, ця, колись дуже престижна професія поступово почала старішати. Середній вік тих, хто регулярно виїздить за кордон на великотоннажному транспорті, стрімко наближається до критичної позначки. І не те, щоб зміна перевіреним кадрам зовсім не з’являлася... Просто, молодь, з одного боку, намагається відшукати робочі місця із соліднішим заробітком. А з іншого – нерідко просто не знає справжніх можливостей нашої професії.

Петро ГЛАВАЦЬКИЙ, віце-президент АсМАП України

Проблеми дефіциту водіїв-міжнародників звучать і піднімаються досить часто в усіх регіонах. У багатьох керівників компаній є проблеми з водіями. Сьогодні, що там казати ця професія не користується таким великим попитом, як це було 10-20 років тому. Дуже багато наших професіоналів їдуть за кордон.

Віктор ЯДУХА, голова Ради регіону учасників АсМАП Хмельницької області

Молоді кадри, я маю на уввазі 30 і до 40 років вони адаптуються за кордоном значно швидше і я не думаю, що найближчим часом ми можемо їх очікувати з поворотом назад.

З/К. Саме тому сьогодні більшість перевізників намагається шукати найрізноманітніші способи, як або утримати кваліфіковані кадри вдома, або, принаймні, налагодити миттєвий пошук заміни. Подекуди, це вдається, однак, далеко не завжди.

Леонід ПОГОНЕЦЬ, перевізник (м. Вінниця)

У нас зараз виходить, як учкомбінат: навчився, ніби, буде робити, поробив 2-3 місяці, поїхав до Польщі, переманили, повернувся, машину залишив і вже поїхав робити в Польщу.

Мирон КУЗИК, голова Ради регіону учасників АсМАП Тернопільської області

Дійсно, це – дуже серйозна проблема, зокрема, в Тернопільській області, яка знаходиться недалеко від західного кордону. Дуже багато водіїв, які працюють в Польщі. Зокрема, в мене на підприємстві були водії, які працювали в Польщі, а зараз повертаються. Проблема в тому, що в нас великі черги на кордонах, не вистачає дозволів, в кінці року, як правило, автомобілі простоюють.

Є і ще ціла низка причин, чому справді кваліфікованим водіям простіше податися на заробітки за кордон, аніж колесити просторами Євразійського континенту, представляючи Україну. Передусім, це – вищі, ніж у нашій державі, зарплати. До того ж, саме водії-міжнародники йдуть в авангарді трудової міграції. Адже вони й так чимало колесять по світах і мають змогу порівнювати умови праці. Хоча, українські перевізники запевняють: за нинішніх обставин вони й так максимально згладжують цю різницю.

Мирон КУЗИК, голова Ради регіону учасників АсМАП Тернопільської області

Якщо порівняти, скільки водій робить кілометрів за кордоном, і скільки в нас на місяць, то в нас виходить непогана зарплата. Ще раз повторюю, два водія в мене працювали в Польщі, а зараз працюють тут. Йде зворотній процес.

Залишається сподіватися, що вітчизняні економічні реалії уже невдовзі сприятимуть не поодинокому, а саме масовому поверненню водіїв додому. Бо ж коли нашого цвіту – по всьому світу, це, звісно, добре. Але ж не варто забувати й інший постулат: вдома і стіни допомагають.

 

З життя водіїв-міжнародників

 

Автор: Леонід ДУДКО

Оператор: Євген ЦИПЛЬОНКОВ

 

Робота водія міжнародника важка, але престижна і наша знімальна група дізнавалася з чим доводиться стикатися далекобійникам в їхній професії.

Починаючи із завантаження і закінчуючи кінцевим місцем призначення водій-міжнародник відповідає абсолютно за все. До того ж, побут його – вельми специфічний. Відпочинок у сідельному тягачі, приготування їжі з продуктів, які, по можливості, беруться з дому. Такі наші реалії. І можливо, саме тому уже близько тридцяти тисяч українських професіоналів поїхали шукати кращої долі до інших держав.

Андрій, водій-міжнародник

Також задумувався над тим, але працюю тут.

А самі умови праці. Далеко від родини...

Це і спиняє мене.

До речі, в деяких країнах Євросоюзу після кількаденної роботи водій мусить відпочивати в готелі, а не в кабіні вантажівки. І ті з наших міжнародників, які з цим стикнулися, кажуть, що це дуже обтяжливо фінансово.

Володимир, водій-міжнародник

Та за стоянку треба заплатити, за готель плати, то все обходиться в гроші.

Але поки що це лише в кількох країнах, тож більшість українських водіїв з цим не стикнулися, але вже знають, що так може бути.

Нарікають перевізники і на перетин кордонів. Так звані колійки бувають інколи на кілька кілометрів. І все це – згаяний час. Ми поцікавилися у водіїв: хто, на їхню думку, винен.

Андрій, водій-міжнародник

Я би сказав, що напополам. Буває, що угорська працює нормально, буває, що наші нормально...

Чим це зумовлено, на вашу думку?

Не хочуть працювати.

Просто не хучуть працювати чи мають інший інтерес?

Можливо інший інтерес мають.

Володимир, водій-міжнародник

Є багато труднощів переходу кордону. Дуже багато транзиту йде територією України.

Кажуть, що це не наші митники винні. Поляки або угорці...

Кожна зміна по своєму працює. Бувають, що вони не хочуть робити.

А легше виїхати чи заїхати?

Мені порожнім на Європу виїхати легше, а завантажені усі стоять в черзі.

А ще – наші водії розповідають про те, що  Укртрансбезпека стала дуже жорстко перевіряти перевантажені автомобілі. Але й тут є певні нюанси.

Володимир, водій-міжнародник

Ті скаржаться, хто має перегруз. У нас ще ваги в Європі і Україні різні. Чому Європа запровадила 11 з половиною тонн на задню вісь, а Україна 11 тонн 320.

Загалом міжнародні автоперевізники вже давно ініціюють уніфікацію вагових комплексів з країнами ЄС і те, щоб зважування відбувалося  на кордоні один раз. Більше уваги потрібно приділяти портовим містам, поблизу яких величезні перевантаження давно перетворилися на норму.

Словом робота міжнародника і справді не легка, але без них в сучасному світі неможливо, тож необхідно навчитися поважати людей цієї професії. А отже – створювати для них максимально комфортні умови життя і праці.

 

УкрАвтоКонтинент

554
Темы: Перевірка працівниками секретаріату АсМАП України умов роботи на пунктах пропуску (частина 1) ; ТОВ «ЗакарпатЄвроТранс» ;
553
Темы: Дотримання вимог Хартії якості ЄКМТ; ТОВ «Магістраль-Транс»;
552
Темы: Робота над змінами до наказу Міністерства інфраструктури №757; Переваги TIR-паркінгу АсМАП України в контексті дорожньої аварійності;
551
Темы: Перспективи застосування електронного TIR-карнету; Заборона видавати дозволи неліцензованим перевізникам;
550
Темы: Підсумки роботи з дозволами у першому півріччі 2018-го року ; Проблеми пасажирських перевізників ;
549
Темы: П’ята річниця відкриття TIR-паркінгу АсМАП України; Проблема демпінгування тарифів на міжнародні автоперевезення;
548
Темы: Засідання українсько-словацької змішаної комісії з питань автоперевезень; Робота над змінами до Наказу Міністерства інфраструктури №757;
547
Темы: МАПП «Краківець»: зустріч з прикордонниками та поліцейськими; МАПП «Ягодин»: зустріч з контролюючими органами;
546
Темы: Чи є доцільним тривалий відпочинок у кабіні водія?; Підприємство «AF Trans» (м. Чернівці);
545
Темы: Відтермінування планів щодо обмеження завезення пального до Польщі; Засідання українсько-азербайджанської змішаної комісії;