Система МДП – це єдина глобальна система митного транзиту, метою якої є максимальне спрощення перевезення товарів під митними печатками та пломбами в міжнародному сполученні та забезпечення необхідної митної безпеки й гарантії доставки товару до митниць призначення в країнах-учасницях Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів з використанням книжки МДП, 1975 року.

Прийнявши рішення стати учасником Асоціації та користуватись системою МДП, Ви отримуєте наступні переваги:

1. Можливість користуватись гарантією перед митними органами у встановленому розмірі при доставці товарів до митниць призначення без необхідності отримання жодних додаткових документів для кожного окремого перевезення. Розмір гарантійного покриття кожної книжки МДП залежить від країни, в якій вона використовується. Наприклад, в країнах Євросоюзу, Росії, Білорусі та Казахстані розмір покриття складає 60 000 євро, в Азербайджані, Боснії і Герцеговині, Вірменії, Киргизстані, Сербії, Ірані та Україні – 100 000 євро, в Балканських країнах та країнах Азії – 50 000 доларів США, в Швейцарії – 100 000 швейцарських франків. Тобто Гарантійна Асоціація в країні, територією якої здійснюється перевезення із застосуванням книжки МДП, виступає гарантом перед митними органами за сплату належних митних зборів і платежів у вищезазначених розмірах у разі недоставки товарів до митниць призначення. Таким чином, отримавши допуск до перевезень на умовах Конвенції МДП, 1975р. та здійснивши всі необхідні формальності при вступі до Асоціації, перевізник – користувач книжок МДП отримує право користуватись гарантією МДП в країнах-учасницях Конвенції. В даному разі відпадає потреба в оформлені інших заходів гарантування в країнах транзиту (фінансові гарантії, конвой, інші).

2. Можливість використання нових інструментів МДП: iCarnet (гарантія на умовах Конвенції МДП перед митними органами на 100 000 євро при перевезенні товарів під митним контролем в межах території України), ваучер TIR+ (додаткова гарантія до книжки МДП на 100 000 євро), TIR-EPD (безкоштовна програма МСАТ для здійснення попереднього електронного інформування митних органів країн ввезення товару, без якої неможливо переміщувати товари як до країн ЄС, Євразійського Союзу так і до багатьох інших країн)

3. Спрощення процедури контролю, уникнення необхідності обов’язкового проведення митного огляду під час перетину кордонів до товарів, що перевозяться із застосуванням процедури МДП. Конвенцією МДП, 1975 року, визначено, що товари, які перевозяться за процедурою МДП в опломбованих транспортних засобах (контейнерах), як правило, звільняються від митного огляду в митницях транзиту. Такий огляд може бути проведено тільки у виключних випадках, наприклад, за наявності точної інформації про переміщення товарів, заборонених до ввезення/вивезення, загрози контрабанди, вимог національної безпеки тощо.

4. У разі переміщення через митний кордон України товарів, що переміщуються за процедурою МДП, їх митне оформлення здійснюється першочергово у спрощеному порядку (ст. 360 Митного кодексу України).
Завдяки зусиллям Асоціації в пункті пропуску „Ягодин-Дорогуськ? Волинської митниці ДФС, на ділянці виїзд з України існує окремо виділена та позначена відповідними знаками смуга руху для переміщення транспортних засобів, що переміщують товари на умовах Конвенції МДП.

5. Зважаючи на дворівневу систему допуску до процедури МДП та досить жорсткі вимоги, яким повинен відповідати претендент, учасники Асоціації користуються більшим ступенем довіри у митних органів та суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.

6. Можливість отримання консультацій з питань перевезення вантажів в міжнародному сполученні. В Секретаріаті АсМАП України функціонують 4 Департаменти, зокрема: Департамент супроводження Конвенції МДП, Департамент транспортної політики, Департамент економіки та фінансів, та Департамент організаційно-аналітичного забезпечення. За бажанням учасника Асоціації, фахівці зазначених Департаментів та інших підрозділів Секретаріату Асоціації можуть надати письмово або в телефонному режимі консультації з митних питань, питань застосування норм міжнародних угод та конвенцій, дозвільної системи, проблем господарсько-правого характеру тощо.

7. Надання візової підтримки учасникам АсМАП України.

8. Надання практичної допомоги учасникам Асоціації, в разі надходження повідомлення про порушення процедури МДП або отримання перевізником повідомлення або претензії митних органів.

9. Надання юридичної допомоги в Україні та за її межами.

10. Можливість отримання додаткової освіти або підвищення рівня своїх професійних знань в Навчально-консультаційному центрі, створеному при АсМАП України. Після завершення курсів слухачам видається диплом Академії МСАТ. На сьогоднішній день Навчально-консультаційний центр відіграє провідну роль у навчанні та підвищенні професійної кваліфікації персоналу транспортних операторів, що працюють по системі МДП, відповідно до умов, потреб і стандартів галузі, що постійно змінюються. Необхідно зазначити, що це єдина установа в Україні, яка пройшла акредитацію Академії МСАТ з підготовки менеджерів і фахівців національних та міжнародних перевезень. В НКЦ також можна придбати літературу щодо технічних вимог до транспортних засобів у країнах Європи, правил перетину кордону та процедур митного оформлення, правових основ міжнародного дорожнього руху і його особливостей в країнах Європи тощо.

Це найголовніші переваги для учасників АсМАП України. Проте, ми впевнені, що кожен перевізник-учасник Асоціації зможе без вагань продовжити цей перелік на підставі власного досвіду.

 

TIR EPD

ТуреччинаДо уваги Користувачів програми TIR-EPD!

Щодо обов’язкової подачі попередньої електронної інформації у Туреччину   Шановні учасники Асоціації! За інформацією Міжнародного союзу автомобільного транспорту (МСАТ), з 25 квітня 2017 року подача електронної попередньої інформації у Туреччину є обов’язковою. Нагадуємо, що Ви можете самостійно направляти електронні попередні інформації за допомогою безкоштовної програми МСАТ TIR-EPD. Просимо враховувати наведену інформацію при плануванні міжнародних перевезень до Республіки Туреччини.

Щодо запровадження нової версії програми МСАТ TIR-EPD

Шановні учасники Асоціації! За інформацією Міжнародного союзу автомобільного транспорту (МСАТ), з 27 лютого 2017 року стане доступною для використання нова версія програми TIR-EPD за адресою: https://tirepd.iru.org. Нова версія програми TIR-EPD буде включати деякі зміни, необхідні в рамках проекту eTIR та інтермодальної процедури МДП: Перший крок заповнення TIR-EPD буде відображати вид гарантії та ідентифікаційний номер Користувача книжки МДП. Оскільки на цьому етапі не потрібно вводити дані, Користувач TIR-EPD може переходити безпосередньо до другого кроку. Номер книжки МДП та термін її дії будуть вказуватись на останньому кроці процесу заповнення TIR-EPD. На другому кроці заповнення TIR-EPD, призначеному для зазначення маршруту, можна буде вибрати вид транспорту, який буде використовуватись під час перевезення між країнами (автотранспорт, залізниця, авіа або морський транспорт), причому автотранспорт вже буде автоматично задано. Ця та наступні зміни були зроблені з метою використання TIR-EPD для інтермодальних перевезень МДП. На четвертому кроці, передбаченому для зазначення інформації про транспортний засіб та водія, можна буде вибрати різні транспортні засоби та, якщо необхідно, водіїв, для різних відрізків шляху. Автоматично буде заданий однаковий транспортний засіб та водій. При зміні необхідно буде прибрати «галочку» з відповідного поля. У новій версії програми TIR-EPD буде здійснюватись автоматична перевірка формату електронної адреси, який вказується на останньому етапі для отримання повідомлень TIR-EPD. Користувачі TIR-EPD будуть повідомлені про зміни оповіщенням у додатку TIR-EPD, яке буде опубліковане після 20 лютого 2017 року, а також за допомогою інформаційного вікна, яке з’явиться при вході в програму після оновлення.

Щодо функціонування Зелених смуг TIR-EPD у Туреччині та послуг з подачі TIR-EPD

Шановні учасники Асоціації! За інформацією Міжнародного союзу автомобільного транспорту (МСАТ), з 16 січня 2017 року пункт пропуску Есендере , що знаходиться на кордоні між Туреччиною та Іраном, обладнаний Зеленою смугою TIR-EPD, призначеною для полегшення вхідних, вихідних та транзитних перевезень, що функціонують на в’їзд та виїзд з Ірану. Це третій пункт пропуску в Туреччині, обладнаний Зеленою смугою TIR-EPD, після Капікуле (на кордоні з Болгарією) та Ділюджу (на кордоні з Азербайджаном). Також повідомляємо, що киргизька Асоціація АМАП-КР пропонує послугу подачі TIR-EPD кожному Користувачу книжок МДП. За інформацією АМАП-КР, вартість відправки однієї TIR-EPD до 10 товарних позицій, буде складати 5 доларів. У випадку, коли кількість товарних позицій буде більше, вартість буде встановлюватись у кожному випадку окремо. Для того, щоб скористуватись послугою подачі TIR-EPD необхідно надати наступні документи: Копії транспортних документів (книжка МДП, CMR, рахунок-фактура та інші наявні документи); Письмову згоду компанії на адресу АМАП-КР на подачу TIR-EPD від її імені (у вільній формі). Ця послуга буде надаватись Користувачам книжок МДП в офісі АМАП-КР у м. Бішкек (Киргизстан) або віддалено по електронній пошті російською, англійською та киргизькою мовами з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18:00 за місцевим часом. Контактна особа по заповненню TIR-EPD та підтримці користувачів в АМАП-КР – Бекназар Мамитов (електронна адреса: b.mamytov@airto-kr.com)

Спрощений варіант «Зелених смуг TIR-EPD» реалізований в порту Актау (Республіка Казахстан)!

Шановні учасники Асоціації! За повідомленням Союзу міжнародних автомобільних перевізників Республіки Казахстан (КазАТО) інформація, що отримується митними органами через програму TIR-EPD, використовується всіма державними службами контролю порту Актау до прибуття порому. Отже, узгоджене рішення про обсяги контролю та дозволу на транзит приймаються заздалегідь, що дозволяє значно скоротити час, необхідний на митні процедури після прибуття транспортного засобу в порт. Транспортний засіб, щодо якого було направлено TIR-EPD та застосовувалася процедура, описана вище, оформляється митними органами в пріоритетному порядку. Як показала практика, середній час, необхідний для проведення всіх видів контролю одного транспортного засобу, для якого була подана попередня інформація через TIR-EPD – становить 1 годину 46 хвилин. 

КазахстанЩодо обов’язкового подання попередньої інформації через програму TIR-EPD в пункт пропуску «Морпорт», Актау (Республіка Казахстан

Шановні учасники Асоціації! За інформацією Союзу міжнародних автомобільних перевізників Республіки Казахстан (КазАТО), Уряд Республіки Казахстан приділяє велику увагу питанням спрощення митного адміністрування в пунктах пропуску при ввезенні товарів в Республіку Казахстан. Постановою Уряду Республіки Казахстан затверджена Дорожня карта щодо спрощення процедур проходження вантажів через пункт пропуску «Морпорт» (Актау). Основна мета: скорочення часу проходження процедур державного контролю, спрощення процедур отримання фізичними і юридичними особами послуг, підвищення якості і скорочення термінів їх надання. Перевізники, які здійснюють ввезення товарів до Казахстану, повинні подавати попередню інформацію через програму TIR-EPD при ввезенні товарів на митну територію Євразійського економічного союзу (ЄАЕС), зокрема в пункт пропуску «Морпорт» (Актау). Одночасно нагадуємо, що подання електронної попередньої інформації (ЕПІ) в «Морпорт» прискорить процес митного оформлення, зменшить фінансові витрати на подання ЕПІ на місці, використовуючи послуги митних брокерів, та виключить застосування додаткових заходів контролю. Просимо врахувати наведену інформацію при виконанні перевезень територією Казахстану.

Географічне охоплення програми TIR-EPD

Географічне охоплення програми TIR-EPD На даний момент митні органи 31 країн успішно використовують технологію TIR-EPD в своїй повсякденній практиці. Географічне охоплення  використання нової технології неухильно розширюється, що являється результатом плідної співпраці МСАТ з національними асоціаціями та митними органами.   Країни TIR-EPD (31):   Афганістан                                           Білорусь                                      Бельгія   Болгарія                                               Боснія-Герцеговина                   Угорщина   Німеччина                                            Греція                                          Грузія   Іран                                                       Італія                                            Казахстан   Киргизстан                                           Латвія                                          Литва   Македонія                                            Молдова                                      Польща   Росія                                                     Румунія                                        Сербія   Словаччина                                         Словенія                                      Туреччина   Узбекистан                                          Україна                                        Фінляндія   Франція                                                Хорватія                                      Чехія   Естонія